Projekt FIO

 Mali Eko Liderzy Warszawy

 

Fundacja Zwalcz Nudę, z pomocą finansową Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej  w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, zrealizowała Projektu Mali Eko Liderzy Warszawy 2014.

 

Projekt adresowany był do dzieci w wieku 6-12 lat.  W realizacji przedsięwzięcia pomogły nam dwie warszqwskie szkoły podstawowe, które udostępniły salę i zachęciły swoich uczniów do wzięcia udziału w warsztatach. Jedynym przyjętym kryterium naboru dzieci byl wiek i zamieszkanie na terenie określonej dzielnicy.  Na zrealizowanie projektu dzieci miały kilka tygodni. 

 

Warunkiem zaliczenia projektu był udział i aktywna praca  na warsztatach kulinarnych ze zdrowego żywienia, ekologicznych oraz spotrowych. Zajęcia pod wspólnych hasłem Zdrowo Żyjemy składały się z 3 paneli:

  • Warszataty kulinarne ze zdrowego żywienia -  Były to 3 potkania z panią dietetyk Wiktorią Czuchraj - Studentką drugiego stopnia Dietetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Warsztat kulinarny dzięki materiałom edukacyjnym przygotowanym przez prowadzącą, bardzo podobał się dzieciom. Pani Wiktoria,  przyrządzała z dziećmi zdrowe kanapki i przekąski, które uczniowie mogą przygotowywać sobie sami w domu, by zabierać do szkoły jako drugie śniadania.   Prowadząca zapoznała dzieci z prawidłową dietą przeznaczoną dla ucznia, by jego mózg rozwijał się prawidłowo i pracował na wszytskich zajęciach szkolnych. Uczestnicy przygotowywali  przekąski ze zdrowych prodtów spożywczych dla siebie i rodziców: lemoniadę, kolorowe kanapki, szaszłyki owocowe itp. Mali kucharze  dowiedziały się na co zwracać szczególną uwagę wybierąc produktu do spożywania. Poznały też właściwości poszczególych  gróp  produktów oraz na co  wpływają w organizmie człowieka.  Odbył się również konkurs na najbardziej kolorową kanapkę śniadaniową.
  • Zajęcia sportowe, prowadził Pan Paweł Krajczewski Zajęcia odbyły się ja boisku. Zasada na warsztatach była jedna: ma być zdrowo i sportowo. Dobra zabawa oraz zdrowa rywalizacja dominowała przez całą godzinę. Proste gry i zabawy zawsze powodują, że dzieci chętnie chcą uczestniczyć w takich zajęciach. Uczą się tym samym pracy w zespole i współzawodnictwa.
  • Ekologiczny spacer cieszył się duzym zainteresowaniem. Pani Dorota Zielińska- warszawski ornitolog ze Stołecznego Towarszystwa Ochrony Ptaków swoją pasją do ptaków i ochrony nad nimi szybko przekonała młodych uczestników jak ważne są te ze stworzenia, które żyją w naszym otoczeniu. Nauczyła dzieci rozpoznawać gniazda, domki, ślady, tropy ptaków żyjących na osiedlach. Ukazała miejsca żerowania zwierząt osiedlowych ( jeże). Dzieci nie chciały wracać do szkoły bo wciąż odnajdywały ślady życia tych zwierząt. Uczwstnicy mieli dużo pytań, co dało wyraz dużego zainteresowania tym tematem wśród dzieci.

Po udanym spacerze i wielu pytanaich na temat kolejnych spotkań dzieci zgodziły się w ramach małej akcji społecznej podsumowującej projekt wykonać karmniki dla ptaków. Samo wykonanie jak i rozwieszanie je przez dzieci było dużą atrakcją. Na spacerze dzieci porządkowały swoje szkolne otoczenie, zbierając  śmieci, grabiąc liście ( sprawdzając czy nie ma nich śpiących jeży)  i wieszając zrobione przez siebie karmniki.

 

Celem głównym całego projektu  było wyksztalcenie u dzieci postaw proekologicznych związanych ze zdrowym odżywianiem i trybem życia. Chodziło nam o przekonanie dzieci, by dbały o siebie oraz o swoje otoczenie poprzez uczestnictwo w małych akcjach społecznych, które było efektem końcowym każdej edycji projektu.  Zależało nam również o zwrócenie uwagi dzieci na atrakcyjność aktywności sportowej.

 

Pozostałe zrealizowane cele to:

- zapoznanie dzieci z tematem oszczędzania wody

- poznanie przez dzieci otaczającej przyrody

- zainetresowanie ornitologią wsród dzieci

- uporządkowanie wiedzy o dokarmianiu ptaków, budowaniu karmników

- wyszukiwanie i uporządkowanie potrzebnych informacji o składnikach odżywczych, witaminach, białkach, tłuszczach. 

- rozwinięcie i doskonalenie umiejętności przygotowywania prostych zdrowych posiłków

Wersja do drukuWersja do druku | Mapa witryny
© ZwalczNude.pl